Green Day v Praze 2017 – 10 nejkrásnějších momentů.

23. ledna 2017 v 21:42 | Peggy Tail
Úvodní poznámka: Vyloveno z paměti, nedodržuji zcela přesně časovou posloupnost událostí. Jde o pohled běžného diváka a průměrného příznivce kapely. Napsáno od srdce.


Nejdřív jsem byla líná cokoli psát, ale po přečtení něčeho, co si říká "recenze", mi to nedalo. Nevím, kde byl pan Jaroslav Špulák
22. 1. 2017 v 8 večer, ale na koncertě Green Day zcela určitě nebyl.
Taky netuším, proč tuto legendární kapelu umístili do Tipsport Arény. Tito draci by si hravě poradili s fotbalovým stadionem. Bylo vyprodáno během několika hodin půl roku dopředu. Do arény se tak vmáčklo asi 13 000 šťastlivců.

Předkapela The Interrupters hezky rozehřála čekající fanoušky mezitím, co se hala zaplňovala. Zahrála asi 7 skladeb a sklidila úspěch i nadšení.
Po odchodu předkapely zaznělo ještě pár reprodukovaných rockových klasik a Green Day přišel uvést růžový plyšový králíček naznačující, ať mu políbíme zadek. Pak se setmělo a show začala prvním bodem.

1. Když Green Day odstartovali setlist peckou Know Your Enemy.
Celá aréna zajásala a na Billieho rozkaz si stoupla. Do konce koncertu už si nikdo nesedl. Následovaly písně z nového alba Revolution Radio - Bang Bang a stejnojmenná Revolution Radio. Dále na programu ten večer nechyběly pecky jako Holiday, Boulevard Of Broken Dreams, Basket Case, We Are Waiting, St. Jimmy, She, Jesus Of Suburbia, American Idiot, When I Come Around nebo Good Riddance. Pravda, nehráli všechny rádiové hity, ale tím spíš jim zbyl prostor pro představení nového alba. Tato dvou a půl hodinová show, což jak fanoušci vědí, je na Green Day takový průměr, byla opravdu nezapomenutelná.

Pokud zíraš do mobilu, stačí kliknout na obrázek videa.

2. Když Billie postupně vyzval dva fanoušky, aby si s ním zazpívali na pódiu.
"Kdo zná slova? Ty? Přísaháš, že je znáš?"
Oba kluci, kteří se během koncertu vedle frontmana postavili, je znali dokonale a byli skvělí. Málem jsem nepoznala, jestli zpívají oni nebo Billie. Nakonec s rozběhem skočili do davu a doufám, že se i bezpečně dostali na zem.


3. Když celá hala jako jeden muž odzpívala Boulevard Of Broken Dreams.

I walk a lonely road
the only one that
I have ever known


Myslím, že to bylo poprvé, co ten večer řekl Billie česky "děkuji."

4. Když lidé křičeli na povel. Billiemu stačilo ukazovat prstem.
Doslova cokoli, co zpěvák vykřikl, bylo sborově zopakováno. V jednu chvíli dokonce jen tak stál a ukazoval nalevo, doprostřed a napravo a kam ukázal, tam se bořila střecha. Takhle se asi minutu náramně bavil, než zase česky poděkoval a spustil další skladbu.

5. Když Billie vytáhl na pódium fanynku a nechal jí hrát na kytaru, kterou si potom odnesla.
"Kdo umí hrát na kytaru? Chci tady toho nejlepšího kytaristu! Vlastně stačí, když bude umět dva tři akordy..."
Holčina s růžovými vlasy vyskočila na pódium a vrhla se Billiemu do náruče. Ten jí objal, vyzkoušel si její brýle a předal jí svou kytaru. Růžovovláska zvládla ty dva tři akordy opravdu dobře a dohrála s kapelou konec písně. Celá hala jí tleskala.
"Tu kytaru si můžeš nechat, já ti jí dávám."
Slečně chvíli trvalo, než to pochopila. Nedivím se, já bych asi štěstím omdlela.
- Oprava: Slečna prý na kytaru vůbec neuměla a akordy za ní odmačkal Billie, to jsem ze svého pohledu vůbec nepostřehla. Za info děkuji 'jirzu'.

6. Když kapela odpočívala, válejíc se na zemi, a publikum zpívalo za ně.
I showmani si někdy musí dáchnout. Ležící zpěvák začal pobrukovat skladby (I Can't Get No) Satisfaction od The Rolling Stones nebo Hey Jude od The Beatles a v tichu kapely si vychutnával náš zpěv. Krásný byl i jeho proslov a poděkování: " Rock'n'rollová muzika dokáže změnit svět. Já tomu věřím. Tohle je přesně to, o čem mluvím, tohle je spokojenost (Satisfaction), tohle je oslava, radost, láska."
Náš souhlas byl jasný.

7. Když se při punkových klasikách jako Basket Case nebo St. Jimmy (02:48) všichni zbláznili, div ze sebe nevytřásli duše.


8. Když bubeník předvedl ladný taneček a vyměnil si místo s Billiem.
Koncert nabídl spoustu vtipných a roztomilých okamžiků, a tohle byl jeden z nich. Tré si zazpíval, mezitím, co frontman mlátil do bicích. Basák Mike stál po většinu večera pevně na svém místě. Klasickou sestavu doplňovali tři doprovodní hudebníci.


9. Když si Praha vytleskala přídavek a na řadu přišel Americký Idiot.
"Praha."
Po celou dobu to zpěvák vyslovoval česky a já měla nejednou na krajíčku slzy štěstí. Kdyby každý večer byl jako tento, přijdu o hlas, nohy, ruce a jsem neskutečně šťastná.


10. Když se lidé loučili se slzami v očích a Billie zapomněl text.
Bylo úplně jedno, jestli zrovna zněl velký hit, nebo řadová píseň z alba. Sešli se zde věrní fanoušci, co znali text každé písně a ten, kdo neznal, si neodpustil aspoň to "na na na."
Kapela se rozloučila akustickou verzí staré známé písně Good Riddance a zbrusu novou Ordinary World, při níž Billiemu na chvíli vypadl text a další dokonalý moment byl na světě (horní video, 00:47).
"To je krásné, vypadá to jako hvězdy," komentoval světla našich mobilů.


Někdy mám pocit, že si lidé neuvědomují, jak jsou tyto zážitky vzácné. Jak někteří čekají roky a střádají peníze, aby viděli svou oblíbenou kapelu naživo. Některým se to nikdy nepodaří a vždycky o tom budou jenom snít. Budou si to přát pokaždé, když uvidí padat hvězdu. Co byste si v tomhle obyčejném světě přáli vy?

Víte, když tu byli Green Day naposledy, před šesti lety, chtěla jsem na ně hrozně jít, ale nemohla jsem. Kamarádka mi ale z toho koncertu dala aspoň papírek, jeden z těch, co na konci prší na diváky a oni v nich skáčou dojetím. Schovala jsem si ten papírek, mám ho dodnes.
Včera jsem si domů přinesla další, sama jsem ho zvedla ze země už téměř prázdné haly.


Green Day - Ordinary World


Kde najdu město zářících světel
v obyčejném světě?
Jak mohu nechat být zakopaný poklad
v obyčejném světě?

Dny se mění v roky
Je to tam, kde žiji, dokud nezemřu
Obyčejný svět

Co byste si přáli, kdybyste viděli padající hvězdu
v obyčejném světě?
Šel jsem až na konec Země a dál
v obyčejném světě

Zlato, já nemám moc
Ale to, co máme, je víc než dost
Obyčejný svět

Kde najdu město zářících světel
v obyčejném světě?
Jak mohu nechat být zakopaný poklad
v obyčejném světě?

Zlato, já nemám moc
Ale to, co máme, je víc než dost
Obyčejný svět
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Křupan Tomák Křupan Tomák | 24. ledna 2017 v 0:52 | Reagovat

To je trapnej blog xD

2 lamavole9 lamavole9 | 24. ledna 2017 v 1:30 | Reagovat

[1]: Díky moc, Tome xD

3 emma1990 emma1990 | Web | 27. ledna 2017 v 20:46 | Reagovat

Krasne si to napisala mam podobny nazor ako ty takze sa nrbudem opakovat, proste pecka, skvely zazitok a rada by som sla zas no este by som medzi tie naj momenty zaradila aj to ako BJ vyzval ludi aby sa tolko nefotili a nenakrucali ako jasne videjka su fajn a rada si ich hladam dodatocne no v prbom rade sa treba zabavit a uzit si show :)

4 Michaela Michaela | 29. ledna 2017 v 20:11 | Reagovat

Strašně moc díky za tenhle článek!! Absolutně jsem nestihla koupit lístky :( jsem strašně na sebe naštvaná a smutná, že jsem tam nemohla být.. takže dekuji moc, že jsi mi to aspoň trošku takhle přiblížila :)
Krásně napsaný. má to prostě duši :)

5 jirzu jirzu | 30. ledna 2017 v 13:16 | Reagovat

Moc hezké, akorát jak jsem ti už psala na YT -ta slečna absolutně na kytaru bohužel hrát neuměla, nezvládla ani ty dva akordy, Billie jí odmačkal všechny akordy jednou rukou a druhou si držel mikrofon, ona jen brnkala do strun. O to větší poklona, že jí i tak tu kytaru dal. To, jak se chovají k fanouškům, je další věc, která GD absolutně odlišuje od ostatních mega slavných kapel. Děkuju za blog:-)

6 lamavole9 lamavole9 | 30. ledna 2017 v 20:57 | Reagovat

[4]: Jé, děkuju moc. Nemyslela jsem, že si to fakt někdo přečte xD Snažila jsem se to napsat s citem (tak to dělám se vším). Vím, že je to srdcová záležitost i pro ty, co tam byli i pro ty, co tam být nemohli. Znovu díky.

7 jirzu jirzu | 31. ledna 2017 v 15:50 | Reagovat

JJ, srdcová záležitost, škoda, že k nám tak málo jezdí... Snad přijedou dřív než za dalších 7 let:-((( Jinak na YT jsem ti dala k tvému odkazu link na to video s tou slečnou, kde je to vidět. "I want the best guitar player in all Praha" Slečna je asi docela sebevědomá, já bych se s takovým hraním vůbec nehlásila.  ale holčina byla tak zmatená, že pobavila i Billieho. Jen škoda pro toho, kdo fakt hraje a mohl být na jevišti a mít a fakt užít kytaru místo ní. Kdo se chce podívat, je to na YT (Knowledge). ale to jsem napsala víc kritiky, než jsem chtěla. Koncert byl suuuupeeeer a reakce Billieho i Tré v tomhle okamžiku taky. :-!

8 Coneja^^ Coneja^^ | Web | 3. února 2017 v 1:44 | Reagovat

Jeden z nejkrásnějších článků, co jsem na toto téma našla :).
Já musela počkat týden, než jsem o tomto geniálním zážitku napsala. Musím říct, že jsem brečela skoro celou dobu, protože je to přesně to, o čem píšeš - čistá láska a radost z toho vidět svoje hrdiny.
Líbí se mi i způsob, jakým jsi to napsala jako "10 nejlepších momentů" .. Moje dva papírky z koncertu leží pevně ukryty v mém pokoji a hlavně - celý koncert v mém srdci.
Mám velkou radost, že sis to užila! :)

9 lamavole9 lamavole9 | 3. února 2017 v 18:18 | Reagovat

[8]:Děkuji, taky už to mám navždy v srdci. Taky mám červený i bílý papírek :)

10 Niu Niu | E-mail | 3. února 2017 v 21:00 | Reagovat

Jakou věrnej fanoušek Green day opravdu děkuju za celej tenhle krásně napsanej příspěvek.
Palec nahoru ;-)

11 L. L. | 5. února 2017 v 20:53 | Reagovat

Tento koncert se určitě zařadil do nejlepších zážitků za můj život. A pevně doufám, že tu budou opět brzo hrát (nebo aspoň někde poblíž). Btw, zajímalo by mě, jestli takhle děkuje v rodném jazyce ve všech zemích.. :D A doufám že nee! :D

12 Peggy Peggy | 5. února 2017 v 23:22 | Reagovat

[10]:

[11]: Děkuji všem, jsem tak ráda, že si to někdo přečetl :)

13 she she | E-mail | 9. března 2017 v 20:20 | Reagovat

[7]: omlouvá ji to, že není z prahy? :D asi ne že. Nic méně Ona se nejdřív vůbec  nehlásila až když šel BJ k ní. Ono totiž mít růžové vlasy, triko Deadpoola a holku za sebou, co vehementně gestikuluje, ať vyberou ji, upoutá pozornost. A jo hraje na kytaru, sice krátce ale snaží se. Za to na klavír umí velmi dobře.

14 LonIcodunklok LonIcodunklok | E-mail | Web | 3. května 2018 v 22:59 | Reagovat

Undeniably believe that that you said. Your favourite reason seemed to be at the web the simplest factor to have in mind of. I say to you, I certainly get annoyed whilst other people consider issues that they plainly do not realize about. You managed to hit the nail upon the highest and also defined out the entire thing with no need side-effects , folks can take a signal. Will probably be back to get more. Thank you

15 LonIcodunklok LonIcodunklok | E-mail | Web | 5. května 2018 v 2:11 | Reagovat

It's very trouble-free to find out any topic on web as compared to textbooks, as I found this piece of writing at this web page.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama